Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the net torque about point O for the two forces applied as in the figu

ID: 2264240 • Letter: C

Question

Calculate the net torque about point O for the two forces applied as in the figure below. The rod and both forces are in the plane of the page. Assume that F1 = 8.00N and F2 = 11.0N .

An object undergoes simple harmonic motion in two perpendicular directions. The object's position as a function of time is given as: r=L cos(wt)i+Lsin(wt)j Express the two dimensional harmonic oscillator's distance from the origin and select it from the answers below. Be sure to simplify your expression. 2wL L(cos(wt)+sin(wt)) L Lcos2(wt)+sin2(wt) Next, find the expression for the object's velocity in terms of the variables used in the position equation. Be sure to add the hat decoration over any unit vectors you use. v= Next, find the expression for the object's velocity in terms of the variables used in the position equation. Be sure to add the hat decoration over any unit vectors you use. V= It takes the object 0.850 s to complete one oscillation. What is the object's speed if its distance from the origin (radius of the circle) is 0.150 m? Number v=m/s

Explanation / Answer

Moment = F1*5 - F2*sin30*2 = 8*5 - 11*0.5*2 = 40 - 11 = 29 N.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote