Calculate the molarity of the following solution from this acid-base titration d
ID: 723075 • Letter: C
Question
Calculate the molarity of the following solution from this acid-base titration data:If 100 ml of Ca(OH)2 of unknown concentration with a methyl red indicator present is titrated with [0.350 M] HCl, the yellow solution turns red after 31.8 ml of the HCl is added. What is the molarity of the Ca(OH)2 solution?
Explanation / Answer
Ca(OH)2 + 2 HCl ====> CaCl2 + 2 H2O M1 = molarity of Ca(OH)2 = ? : V1 = volume of Ca(OH)2 = 100mL : n1 = co-efficient of Ca(OH)2 in balanced reaction = 1 M2 = Molarity of HCl = 0.350M : V2 = volume of HCl = 31.8: n2 = co-efficient of HCl in balanced reaction =2 according to titration formula (M1V1/n1) =(M2V2/n2) M1 * 100/1 = (0.350*31.8)/2=5.565 M1 + 5.565/100 = 0.05565 = 0.056 M Ca(OH)2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.