Calculate the pH of a solution prepared by mixing 0.0826 mol of chloroacetic aci
ID: 927014 • Letter: C
Question
Calculate the pH of a solution prepared by mixing 0.0826 mol of chloroacetic acid plus 0.0413 mol of sodium chloroacetate in 1.00 L of water. (Assume pKa = 2.866 and Kw = 1.011014. Enter unrounded values.)
(a) First do the calculation by assuming that the concentrations of HA and A equal their formal concentrations. 2.564970004 Correct: Your answer is correct.
(b) Then do the calculation using the real values of [HA] and [A] in the solution.
(c) Using first your head, and then the Henderson-Hasselbalch equation, find the pH of a solution prepared by dissolving all the following compounds in one beaker containing a total volume of 1.00 L: 0.174 mol ClCH2CO2H, 0.026 mol ClCH2CO2Na, 0.074 mol HNO3, and 0.074 mol Ca(OH)2. Assume that Ca(OH)2 dissociates completely.
Explanation / Answer
(a) pH = 2.866 + log(0.0413/0.0826) = 2.56497
(b) Ka = 1.36 x 10^-3 = (0.0413 + x)^2/(0.0826 - x)
1.12 x 10^-4 - 1.36 x 10^-3x = 3.41 x 10^-3 + 0.1239x + x^2
x^2 + 0.12254x - 1.12 x 10^-4 = 0
x = [H+] = 8.54 x 10^-3 M
pH = 2.07
(c) pH of mixture
2 mols of HNO3 reacts with 1 mle of Ca(OH)2
0.074 mols HNO3 reacted with 0.037 mols of Ca(OH)2
remaining Ca(OH)2 = 0.037 mols
final moles of ClCH2CO2H = 0.174 - 2 x 0.037 = 0.1mols
final moles of ClCH2CO2Na = 0.026 + 2 x 0.037 = 0.1 mols
[ClCH2CO2H] = 0.1 M
[ClCH2CO2Na] = 0.1 M
pH = pKa = 2.866
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.