When calcium carbonate is added to hydrochloric acid, calcium chloride, carbon d
ID: 927756 • Letter: W
Question
When calcium carbonate is added to hydrochloric acid, calcium chloride, carbon dioxide, and water are produced. How many grams of calcium chloride will be produced when 32.0 g of calcium carbonate are combined with 10.0 g of hydrochloric acid? Which reactant is in excess and how many grams of this reactant will remain after the reaction is complete? Incorrect. The molar mass of CaCO_3 is approximately 100 g/mol. Thus, the mass of CaCo_3 that reacts is 100 times 1/2(the number of moles of HCI). Subtract the amount of CaCo_3 that reacts from the amount initially present.Explanation / Answer
mol CaCO3 = mass/MW = 32/100= 0.32 mol CaCO3
mol HCl = mass/MW = 10/36 = 0.27777 mol of HCl
then we can only form 1/2 of 0.27777
0.27777 /2 = 0.138885 mol of CaCl2
mass = mol*MW = 0.138885*110.98 = 15.4134
Then
after reaction
0.32 - 0.138885 = 0.181115 mol of CaCO3 left
mass = mol*MW = 0.181115*100 = 18.11 g of CaCO3
CaCO3 is the excess reactant
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.