4. A student wants to perform the Fischer Esterification of pentanoic acid with
ID: 938933 • Letter: 4
Question
4. A student wants to perform the Fischer Esterification of pentanoic acid with 2-butanol. For this reaction he/she wants to use a 3 molar excess of the alcohol. The student started the reaction with with 4.25 mL of the alcohol. What is the volume (mL) of carboxylic acid needed for this reaction? Show all steps of your calculations. Include all units and any references
Some answers I've seen are close to 1.69mL
while others are solved like :You can see, you need 1 mol of carboxylic acid per mol of alcohol. If we assume an alcohol solution 1M, then we have: n_{alcohol}=4.25*1=4.25mmol But the problems stated we need 3 molar excess of the alcohol, so: n_{alcohol}^o=4.25-3=1.25mmol From the reaction, we know the ratio is 1:1, so: n_{acid}^o=1.25mmol Again, we assume an carboxylic acid solution 1M: V=1.25mmol*1M=1.25ml
and then I saw
(Volume of 2-butanol) * (density of 2-butanol) * (1 mol of carboxylic acid / 3 mol of excess alcohol) x (molar mass of pentanoic acid / 1 mol of pentanoic acid) / (density of pentanoic acid)
(4.25 mL) x (0.808 g / 1 mL) x (1 mol / 3 mol) x (102.13 g / 1 mol) x ( 1 mL / .930 g) = 126 mL
Which is correct?
Explanation / Answer
Second part is partly correct.
(Volume of 2-butanol) * (density of 2-butanol) * (1 mol of carboxylic acid / 3 mol of excess alcohol) x (molar mass of pentanoic acid / 1 mol of pentanoic acid) / (density of pentanoic acid)
Here we need to divide the answer with molar mass of 2-butanol which is 74.1 g/mol.
Also 1 mol of carboxylic acid / 3 mol of excess alcohol = 1 mol / 4 mol
Then we will get correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.