A 75.0-mL volumeof0 200mol L^-1 NH, (K_b 1.8 times 10^-5)is titrated with 0.500
ID: 950526 • Letter: A
Question
A 75.0-mL volumeof0 200mol L^-1 NH, (K_b 1.8 times 10^-5)is titrated with 0.500 mol L^-1 HNO_3. calculate the pH after the addition of 23.0ml of HNO_3 Express your answer numerically In case of a weak base strong acid titration the buffer solution accounts for the leveling of the titration curve in the buffer region between the start of the titration and the equivalence port A 52 0-mL volume of 0 350 mol L^-1 CH_3COOH (K_a = 1.8 times 10^-5) is titrated with 0 400 mol L^-1 NaOH Calculate the pH after the.addition of 19 0 mL of NaOH Express your answer numericallyExplanation / Answer
millimoles of CH3COOH = 52 x 0.350 = 18.2
millimoles of NaOH = 0.4 x 19 = 7.6
pKa = -logKa = -log (1.8 x 10^-5) = 4.74
CH3COOH + NaOH -------------------> CH3COONa + H2O
18.2 7.6 0 0
10.6 0 7.6 7.6
pH = pKa + log [salt /acid]
pH = 4.74 + log (7.6 / 10.6)
pH = 4.60
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.