Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chemistry. Please Help. Question #1 In Lab 3 you will take about 1 g of KIO3 in

ID: 952974 • Letter: C

Question

Chemistry. Please Help.

Question #1 In Lab 3 you will take about 1 g of KIO3 in 200.0 mL of solution. You will also take about 0.33 g of Na2S205 in 200.0 mL of solution. Suppose you take 0.9874 g of KIO3 in 200.0 mL of solution for the first solution and 0.3401 g of Na2S205 in 200.0 mL of solution for the second solution. Part 1: What is the concentration of the diluted KIO3 solution? M Submit 0999 Please enter your results to the correct precision. Part 2: What is the concentration of the diluted Na2s205 solution? M Submit

Explanation / Answer

Concentration or molarity of a solution = (weight / molecular weight) x (1000 / volume in ml)

Molecular weight of KIO3 = 214.001 g/mol

Molecular weight of Na2S2O5 = 190.107 g/mol

molarity of KIO3 solution = (0.9874 / 214.001) x (1000 / 200)

= 0.02306 moles/Liter

molarity of Na2S2O5 solution = (0.3401 / 190.107) x (1000 / 200)

= 0.00894 moles/Liter

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote