A spool of thread consists of a cylinder of radius R_1 = 4.4 cm with end caps of
ID: 955118 • Letter: A
Question
A spool of thread consists of a cylinder of radius R_1 = 4.4 cm with end caps of radius R_2 = 9.2 cm as depicted in the end view shown in the figure below. The mass of the spool, including the thread, is m = 190 g. The spool is placed on a rough, horizontal surface so that it rolls without slipping when a force T rightarrow = 0.580 N acting to the right is applied to the free end of the thread. For the moment of inertia treat the spool as being a solid cylinder of radius R_1, as the extended edges are thin and therefore light. What is the acceleration of the spool? Take positive to be to the right. differs from the correct answer by more than 100%. m/s^2 Determine the direction of the force of friction.Explanation / Answer
Torque = T*R1*sin(90)
= 0.58 N*0.044 m*1
= 0.02552 N.m
I = 0.5*m*R1^2
= 0.5*0.19 kg*(0.044m)^2
= 0.000184 kg.m^2
we know, Torque = I*alfa
alfa = Torque/I
= 0.02552/0.000184
= 138.69 rad/s^2 (angular acceleration)
a = R2*alfa
= 0.092*138.69
= 12.75 m/s^2 (linear acceleration)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.