1.If the rate law for the clock reaction is: Rate = k [ I-] [ BrO3 -] [H+] A clo
ID: 956466 • Letter: 1
Question
1.If the rate law for the clock reaction is:
Rate = k [ I-] [ BrO3 -] [H+]
A clock reaction is run with the following initial concentrations: [I-] [BrO3-] [H+] [S2O32-]
0.002 0.008 0.02 0.0001
The reaction time is 25.4 seconds Calculate k in the rate law.
A clock reaction is run at 18 ºC with the following initial concentrations
[I-] [BrO3-] [H+] [S2O32-]
0.002 0.008 0.02 0.0001
Then the experiment is repeated at 31 ºC, the rate constant k is found to be 2.3 times larger.
Calculate the activation energy
Explanation / Answer
Q) Then the experiment is repeated at 31 ºC, the rate constant k is found to be 2.3 times larger.
Calculate the activation energy?
Ans:
Arrhenius equation can be written as
In (k2/k1) = Ea/R (1/T1 - 1/T2)
Ea = R ln (k2/k1) / (1/T1 - 1/T2) -- Eq (1)
Given that rate constant k is found to be 2.3 times larger.
Hence, Initial rate of rection = k1
Final rate of reaction k2 = 2.3 k1
Initial temperature T1 = 18 oC = 18 + 273 K = 291 K
Final temperature T2 = 31 oC = 31 + 273 K = 304 K
substitute all these velues in eq (1),
Ea = R ln (k2/k1) / (1/T1 - 1/T2) -- Eq (1)
= (8.314 J/K/mol) [ In (2.3k1/k1)] / [(1/291) - (1/304)]
= 47122 J/mol
= 47122 J/mol
Ea = 47122 J/mol
Therefore, activation energy of the reaction = 47122 J/mol
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.