1.If 400 g ofice at-2 C is placed in 1 kg of water at 21 C, what is the end prod
ID: 1884748 • Letter: 1
Question
1.If 400 g ofice at-2 C is placed in 1 kg of water at 21 C, what is the end product when equilibrium is reached? 2. To find cX, the specific heat of material X, you place 75 g of material X in a 30 g copper calorimeter that contains 65 g of water, all materials are initially at a temperature of 20°C. You then add 100 g of 80 C water to the system and find once the system reaches equilibrium the temperature is 49 C. What is the value of cX? A 3. How much heat is required to convert 500 g of ice at a temperature of -10°C to steam at a temperature of 110 C? 2050 J(kg C) ater-4184 J/(kg °C) Steam= 1996 J/(kg·°C) ccopper-390 JIkg: C) Lfus, water-334 kJ/kg Lvap, water-2257 kJ/kg 1 atm-1x105 Pa R 8.314 J/(mol:K)Explanation / Answer
1. ice will absorbed heat so its temp will increase and melts also.
this heat is given by water as its temp comes down.
heat absorbed by ice at its temp up to 0 deg C
Q1 = (0.400 x 2050 x (0 - (-2))) = 1640 J
heat released by water as its temp comes down to 0 deg,
Q2 = (1 x 4184 x 21) = 87864 J
Heat to melt the ice = Q2- Q1 = 86224 J
Q = m Lf
86224 = m (334 x 10^3)
m = 0.258 kg OR 258 grams
ice remaining = 400 - 258 = 142 g
end product: 142 g ice and 1.258 kg of water at 0 deg C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.