6. Assume that the normal blood buffer contains 0.00080 M carbonic acid and 0.00
ID: 957235 • Letter: 6
Question
6. Assume that the normal blood buffer contains 0.00080 M carbonic acid and 0.0085 M hydrogen carbonate; the pKa 6.35 for carbonic acid and the volume of blood in the body is 7.00 L. The blood pH, due to disruption, is now 7.20. What is the ratio of LHCO3 ]/LH2CO3] now that the blood has been challenged? How many moles of hydrogen carbonate must be added to the blood to bring the carbonic acid/hydrogen carbonate ratio back to a normal pH 7.4? How many milliliters of 0.10 M hydrogen carbonate must be added to the blood?Explanation / Answer
pH= pKa+ log[HCO3-] /[H2CO3]
when pH= 7.2
7.2=6.35+ log [HCO3-]/[H2CO3]
0.85= log [HCO3-]/ [H2CO3]
7.079= [HCO3-]/[H2CO3]
for pH= 7.4
7.4-6.35= log [HCO3-]/[H2CO3]
[HCO3-]/[H2CO3]= 101.05= 11.22
moles of H2CO3= moles of HCO3- = 0.0085*7=0.0595
when x moles of H2CO3 is added, x moles of HCO3- gets added
So at equilibrium [H2CO3]= 0.0595-x and [HCO3-]= 0.0595+x
since its [HCO3-]/[H2CO3] mole ratio and concentration ratio remain the same.
(0.0595+x)/0.0595-x)= 11.22
0.0595+x =11.22*0.0595-11.22x
12.22x= 11.22*0.0595-0.0595 , x =0.8635M
Volume of H2CO3 to be added = 0.8635/0.1 = 8.635 L = 8635mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.