The equilibrium constant, K, for the reaction H_2(g) + F_2(g) 2HF(g) has the val
ID: 958723 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K, for the reaction H_2(g) + F_2(g) 2HF(g) has the value 2.1 X 103 at a particular temperature. When the system is analyzed at equilibrium at this temperature, the concentrations of H2(g) and F2(g) are both found to be 0.0021 M. What is the concentration of HF(g) in the equilibrium system these conditions? The reaction H2(g) + I_2(g) 2HI(g) has K_p = 45.9 at 763 K. A particular equilibrium mixture at that temperature contains gaseous HI at a partial pressure of 4.00 atm and hydrogen gas at a partial pressure of 0.200 atm. What is the partial pressure of I2?Explanation / Answer
Kc = [HF]^2/[H2][F2]
2.1*10^3 = (2X)^2/(0.0021-X)^2
X = 0.002 M
at equilibrium
Concentration OF HF = 0.002*2 = 0.004 M
Concentration OF H2 = 0.0021-0.002 = 0.0001 M
Concentration OF F2 = 0.0021-0.002 = 0.0001 M
42)
Kp = pHI^2/pH2*pI2
45.9 = (4^2/(0.2*x))
x = 1.743
partial prerssure of I2 = 1.743 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.