When H_2(g) is mixed with CO_2(g) at 2000 K, the equilibrium is achieved accordi
ID: 960017 • Letter: W
Question
When H_2(g) is mixed with CO_2(g) at 2000 K, the equilibrium is achieved according to the equation below, H_2(g) + CO_2(g) rightarrow H_2O(g) + CO(g) In one experiment, the following equilibrium concentrations were measured; [H_2] = 0.150 M [CO_2] = 0.400 M [H_2O] = [CO] = 0.550 M Calculate the value of K_c, the equilibrium constant for the reaction. In a different experiment, 0.75 mol H_2(g) is mixed with 0.75 mol of CO_2(g) in a 3.00 liter reaction vessel at 2000 K. Calculate the equilibrium concentrations, in moles per liter of all species at this temperature.Explanation / Answer
a ) yes first one is correct
b) use Kc value which you solved in 4a)
molarity of H2 = 0.75 / 3 = 0.25 M
molarity of CO2 = 0.75 / 3 = 0.25 M
H2 + CO2 <-----------------> CO + H2O
0.25 0.25 0 0 ----------------> initial
0.25-x 0.25-x x x --------------> equilibrium
Kc = [CO][H2O]/[H2][CO2]
Kc = x^2 / (0.25 -x)^2
5.04 = x^2 / (0.25-x)^2
2.24 = x / 0.25 - x
x = 0.168
equilibrium concentrations :
[H2] = 0.25 - x = 0.25 - 0.168 = 0.082 M
[CO2]= 0.25 - x = 0.25 - 0.168 = 0.082 M
[H2O] = x = 0.168 M
[CO] = x = 0.168 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.