Calculate the ph after addition of 0.00,5.00,15.00,25.00,40.00,45.00,49.00,50.00
ID: 962672 • Letter: C
Question
Calculate the ph after addition of 0.00,5.00,15.00,25.00,40.00,45.00,49.00,50.00,51.00,55.00,and 60.00ml of 0.1000m NaOH in the titration of 50ml of A. 0.1000M HNO2 B. 0.1000M pyridium chloride C. 0.1000M acetic acid Calculate the ph after addition of 0.00,5.00,15.00,25.00,40.00,45.00,49.00,50.00,51.00,55.00,and 60.00ml of 0.1000m NaOH in the titration of 50ml of A. 0.1000M HNO2 B. 0.1000M pyridium chloride C. 0.1000M acetic acid A. 0.1000M HNO2 B. 0.1000M pyridium chloride C. 0.1000M acetic acidExplanation / Answer
A: For HNO2, pKa = 3.398
pH When 0.00 mL of HNO2 is added: HNO2 is a weak acid and the pH of a weak acid can be calculated as
The chemcial equation for the dissociation of HNO2 is
------------- HNO2 ------- > NO2-(aq) + H+(aq) ; Ka = 4.0*10-4
init.con: 0.100M ----------- 0 M -------- 0 M
change: - 0.100x M, +0.100xM, +0.100xM
eqm.con:0.100(1 - x)M, 0.100xM, 0.100xM
Ka = 4.0*10-4 = [NO2-(aq)]*[H+(aq)] / [HNO2] = (0.100xM * 0.100xM) / 0.100(1 - x)M
since x <<1, (1 - x) is nearly equals to 1.
=> x = underroot( 4.0*10-3) = 0.06325
[H+(aq)] = 0.100x M = 0.100 x 0.06325 = 0.006325
=> pH = -log[H+(aq)] = - log( 0.006325) = 2.20 (answer)
pH when 5 mL of 0.1000 M NaOH is added:
initial moles of HNO2 = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.050 L = 0.0050 mol
moles of NaOH added = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.005 L = 0.00050 mol
0.00050 mol NaOH will react with 0.00050 mol HNO2 to form 0.00050 mol NaNO2.
Hence moles of NaNO2 = 0.00050 mol
moles of HNO2 = 0.00450 mol
HNO2 and NaNO2 now acts as buffer solution whse pH can be calculated from Hendersen equation
pH = pKa + log[NaNO2] / [HNO2]
=> pH = 3.398 + log(moles of NaNO2 / moles of HNO2] [ Since vol. remains same for both]
=> pH = 3.398 + log(0.00050 mol / 0.00450 mol) = 2.44 (answer)
pH when 15 mL of 0.1000 M NaOH is added:
initial moles of HNO2 = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.050 L = 0.0050 mol
moles of NaOH added = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.015 L = 0.0015 mol
Hence
pH = pKa + log[NaNO2] / [HNO2]
=> pH = 3.398 + log(moles of NaNO2 / moles of HNO2] [ Since vol. remains same for both]
=> pH = 3.398 + log(0.0015 mol / 0.00350 mol) = 3.03 (answer)
pH when 25 mL of 0.1000 M NaOH is added:
initial moles of HNO2 = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.050 L = 0.0050 mol
moles of NaOH added = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.025 L = 0.0025 mol
Hence
pH = pKa + log[NaNO2] / [HNO2]
=> pH = 3.398 + log(moles of NaNO2 / moles of HNO2] [ Since vol. remains same for both]
=> pH = 3.398 + log(0.0025 mol / 0.00250 mol) = 3.398 (answer)
pH when 40 mL of 0.1000 M NaOH is added:
initial moles of HNO2 = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.050 L = 0.0050 mol
moles of NaOH added = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.040 L = 0.0040 mol
Hence
pH = pKa + log[NaNO2] / [HNO2]
=> pH = 3.398 + log(moles of NaNO2 / moles of HNO2] [ Since vol. remains same for both]
=> pH = 3.398 + log(0.0040 mol / 0.0010 mol) = 4.00 (answer)
pH when 45 mL of 0.1000 M NaOH is added:
initial moles of HNO2 = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.050 L = 0.0050 mol
moles of NaOH added = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.045 L = 0.0045 mol
Hence
pH = pKa + log[NaNO2] / [HNO2]
=> pH = 3.398 + log(moles of NaNO2 / moles of HNO2] [ Since vol. remains same for both]
=> pH = 3.398 + log(0.0045 mol / 0.0005 mol) = 4.352 (answer)
pH when 49 mL of 0.1000 M NaOH is added:
initial moles of HNO2 = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.050 L = 0.0050 mol
moles of NaOH added = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.049 L = 0.0049 mol
Hence
pH = pKa + log[NaNO2] / [HNO2]
=> pH = 3.398 + log(moles of NaNO2 / moles of HNO2] [ Since vol. remains same for both]
=> pH = 3.398 + log(0.0049 mol / 0.0001 mol) = 5.088 (answer)
pH when 50 mL of 0.1000 M NaOH is added:
initial moles of HNO2 = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.050 L = 0.0050 mol
moles of NaOH added = MxV = 0.1000 mol/Lx 0.049 L = 0.0050 mol
Hence equivalence point is achieved at 50 mL NaOH
naWe can calculate the pH at equivalence point by salt hydrolysis
[NaNO2] = moles of NaNO2 / total volume = 0.0050 mol / 0.100 L = 0.05 M
Hence pH = (1/2)*[pKw+ pKa + log[HNO2]]
=> pH = (1/2)*[14 + 3.398 + log(0.05)] = 8.05 (answer)
pH when 51 mL of 0.1000 M NaOH is added:
Moles of excess NaOH = 0.100 mol/L x 0.001 L = 0.0001 mol
total volume = 50 mL + 51 mL = 101 mL = 0.101 L
=> [OH-] = 0.0001 mol / 0.101 L = 9.901x10-4 M
=> pOH = - log[OH-] = 3.004
=> pH = 14 - 3.004 = 10.996 (answer)
Similarly we can calculate the pH in a same manner for the rest
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.