At 700 K acetaldehyde decomposes in the gas phase to methane and carbon monoxide
ID: 965641 • Letter: A
Question
At 700 K acetaldehyde decomposes in the gas phase to methane and carbon monoxide. The reaction is:
CH3CHO(g)CH4(g)+CO(g)
A sample of CH3CHO is heated to 700 K and the pressure is measured as 0.25 atm before any reaction takes place. The kinetics of the reaction are then followed by measurements of total pressure and these data are obtained:
Rate = - dPCH3CHO/dt = 4.5 * 10-4 atm * -1 P CH3CHO2
Find total pressure after 1.20×104s .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Ptotal = ______ ?
t(s) 0 1000 3000 7000 PTotal (atm) 0.25 0.28 0.31 0.36Explanation / Answer
The partial pressure of CH3CHO = Pressure of [CH3CHO] / Total pressure
At the end of reaction the total pressure = 2X P0 = 0.5 atm
So the partial pressure of CH3CHO = 2P0 - Pt
a) at t = 0
Partial pressure = 0.5 -0.25 = 0.25
b) at t = 1000
Partial pressure = 0.5 - 0.28 = 0.22
c) at t = 3000
Partial pressure = 0.5 -0.31 = 0.19
d) at 7000
Paritla pressure = 0.5 - 0.36 = 0.14
Now if we plot the graph between Time and 1 /P and we are obtaining a straight line then the reaction is of second order
The straight line corresponds to the following equation
1/ p = 1/ p0 + kt
p0 = initial pressure = 0.25
at time t = 12000 seconds
1/pressure = 0.0004 X 12000 + 4 .0
1/ Pressure = 8.8
Pressure = 1/8.8 = 0.114
he partial pressure of CH3CHO = 2P0 - Pt
Ptotoal = 0.5 - 0.114 = 0.386 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.