Considering a solution that is made from mixing 35ml of 0.22M AgNO3 and 83ml of
ID: 968845 • Letter: C
Question
Considering a solution that is made from mixing 35ml of 0.22M AgNO3 and 83ml of 0.22M Na2SO4? a) how much silver sulfate forms? b) what is the concentration of silver ions and sulfate ions at equilibrium Considering a solution that is made from mixing 35ml of 0.22M AgNO3 and 83ml of 0.22M Na2SO4? a) how much silver sulfate forms? b) what is the concentration of silver ions and sulfate ions at equilibrium a) how much silver sulfate forms? b) what is the concentration of silver ions and sulfate ions at equilibriumExplanation / Answer
a)
[Ag+] = 35 x 0.22 / (35+83) = 0.0652 M
[SO4-2] = 0.22 x 83 / 35+83 = 0.155 M
2Ag+ + SO4-2 ---------------------> Ag2SO4
2 1 1
0.0652 0.155 ?
2 M ------------------> 1 M Ag2SO4
0.0652 M ---------------------> x M Ag2SO4
Ag2SO4 molarity = 1 x 0.0652 / 2 = 0.0326 M
total volume = 35 + 83 = 118 mL = 0.118 L
moles of Ag2SO4 = 0.0326 x 0.118 = 3.85 x 10^-3
mass of Ag2SO4 = 3.85 x 10^-3 x 311.8 = 1.2 g
mass of Ag2SO4 formed = 1.20g
2 M Ag+----------------> 1 M SO4-2
0.0652 M Ag+ -------------> 0.0326 M SO4-2
remaining SO4-2 = 0.155 - 0.0326 = 0.1224 M
equilibrium concentration of SO4-2 = 0.1124 M
Ag2SO4 -------------------> 2Ag+ SO4-2
Ksp = [Ag+]^2 x 0.1124
1.20 x 10^-5 = [Ag+]^2 x 0.1124
[Ag+] = 0.01 M
equilibrium concentration of Ag+ = 0.01 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.