Suppose you have 0.7grams of unknown, containing 30% g KCl and 70% g KI. After d
ID: 969136 • Letter: S
Question
Suppose you have 0.7grams of unknown, containing 30% g KCl and 70% g KI. After dissolving in 100mL of water, you use 25.00 mL of it for the titration experiment. How many milliliter a of 0.070 M AgNO3 would you expect this mixture to consume in this titration. Suppose you have 0.7grams of unknown, containing 30% g KCl and 70% g KI. After dissolving in 100mL of water, you use 25.00 mL of it for the titration experiment. How many milliliter a of 0.070 M AgNO3 would you expect this mixture to consume in this titration.Explanation / Answer
Answer – Given, mass of unknown = 0.70 g , mass percent of KCl = 30 % , mass percent of KI = 70 %
Now we need to calculate the mass of KCl and KI
We know,
Mass percent = mass / total mass *100 %
So, mass of KCl = 30 % *0.70 g / 100 %
= 0.21 g
Mass of KI = 70 % *0.70 g / 100 %
= 0.49 g
Now moles of KCl = 0.21 g / 74.55 g.mol-1
= 0.00282 moles
moles of KI = 0.49 g / g.mol-1
= 0.00295 moles
We know, KCl and KI both reacted with AgNO3 and form the precipitate as follow –
KCl + AgNO3 ---> AgCl + KNO3
KI + AgNO3 ---> AgI + KNO3
We know, total moles of 25 mL of KI + KCl = total moles of AgNO3
Moles of 100 mL of solution = 0.00577 moles (KCl+ KI)
We use 25 mL of solution = 0.00144
Moles of AgNO3 = 0.00144 moles
So, volume of AgNO3 = 0.00144 moles / 0.070 M
= 0.0206 L
= 20.6 mL
20.6 milliliter of 0.070 M AgNO3 would you expect this mixture to consume in this titration.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.