What is the mole fraction of each component if 10 mL of ethyl acetate is dissolv
ID: 986810 • Letter: W
Question
What is the mole fraction of each component if 10 mL of ethyl acetate is dissolved in 50 mL of toluene? One mole compound A, with vapor pressure 700 mmHg at 70 degree C, mixed with 3 moles of compound B, with vapor pressure 522 mmHg at 70 degree C to form a homogeneous solution. What is the vapor pressure of mixture at 70 degree C? At student analyzed a sample taken from a distillation. The two liquids involved were cyclohexane (bp = 81 degree C) and octane (bp = 125 degree C). What is the ratio of cyclohexane to ocane? Calculate the percent composition and round the answers off to the nearest whole percent value. Show all of your work in order to receive full.Explanation / Answer
5) volume of ethyl acetate = 10 ml
density = 0.897 g/ml
mass of ethyl acetate = 10 x 0.897 = 8.97 g
moles of ethyl acetate = 8.97 / 88 = 0.102
mass of toulene = 50 x 0.867 = 43.35 g
moles of toulene = 43.35/92.14 = 0.47
total moles = 0.102 + 0.47 = 0.572
mole fraction of ethyl acetate = 0.102 / 0.572 = 0.178
mole fraction of toulene = 0.47 / 0.572 = 0.822
6)
mole fraction of A = 1 / 4 = 0.25
mole fraction of B = 3/4 = 0.75
vapour pressure of solution = XA x PA + XB x PB
= 0.25 x 700 + 0.75 x 522
= 566.5 mmHg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.