Having trouble with 2 questions. A. Calculate the energy of a photon emitted whe
ID: 987446 • Letter: H
Question
Having trouble with 2 questions.
A.
Calculate the energy of a photon emitted when an electron in a hydrogen atom undergoes a transition from n = 5 to n = 1..
B.
A container with 0.149 L of water is placed into microwave and is then radiated with electromagnetic energy that has a wavelength of 14.5 cm. The temperature of the water then rose by 89.7 °C. Calculate the number of photons that were absorbed by the water. Assume water has a density of 1.00 g·mL–1 and its specific heat is 4.184 J·g–1·°C–1
Explanation / Answer
For A) use the following expression:
v = RH (1/n12 - 1/n22)
delta E = hcv so replacing both equations:
delta E = hcRH(1/n12 - 1/n22)
delta E = 6.63x10-34 * 3x108 * 1.097x107 (1/1 - 1/52)
delta E = 2.18x10-18 (0.96)
delta E = 2.0928x10-18 J
Part B I have a doubt, so I answer til here. Post part B in another question thread. Hope this helps.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.