Consider 1 mole of an ideal gas with constant heat capacity C degree = 5/2R that
ID: 989095 • Letter: C
Question
Consider 1 mole of an ideal gas with constant heat capacity C degree = 5/2R that changes state from T_1 = 500K and P_1 = 0.6 MPa to T_2 = 200K and P_2 = 0.1 MPa. A possible way of achieving this change is to first at constant pressure P_1 the temperature is changed to T_2 and the pressure is changed to P_2 at constant temperature T_2. Calculate delta U, Q, and W for each step and the total change. Assume that each step is carried out reversibly. Another possibility to make these changes is to first at constant temperature T_1 the pressure is changed to P_2 and then the temperature is changed to T_2 at a constant pressure P_2. Calculate delta U, Q, and W for each step and the total change. Assume that each step is carried out reversibly. Which way is more efficient and whyExplanation / Answer
(a) at constant pressure P1,
w = -nRdT = -1 x 8.314 (200-500) = 2.49 kJ
q = nCpdT = 1 x 2.5 x 8.314 (200-500) = -6.23 kJ
dU = q - w = -6.23 - 2.49 = -8.72 kJ
at constant Temperature T2, dU = 0
w = -nRT2lnP1/P2 = -1 x 8.314 x 200 ln(0.6/0.1) = -2.98 kJ
q = dU - w = -w = 7.45 kJ
Overall change in,
w = 2.49 - 2.98 = -0.49 kJ
q = 7.45 - 6.23 = 1.22 kJ
dU = -8.72 kJ
(b) at constant Temperature, dU = 0
w = -nRT1lnP1/P2 = -1 x 8.314 x 500 ln(0.6/0.1) = -7.45 kJ
q = dU - w = -w = 7.45 kJ
at constant pressure,
w = -nRdT = -1 x 8.314 (200-500) = 2.49 kJ
q = nCpdT = 1 x 2.5 x 8.314 (200-500) = -6.23 kJ
dU = q - w = -6.23 - 2.49 = -8.72 kJ
Overall change in,
w = -7.45 + 2.49 = -4.96 kJ
q = 7.45 - 6.23 = 1.22 kJ
dU = -8.72 kJ
(c) So path b is more efficient as more heat is generated as work is done, that is process is more spontaneous.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.