Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A chemist wants to prepare phosgene, COCl2, by the following reaction: CO(g) + C

ID: 990377 • Letter: A

Question

A chemist wants to prepare phosgene, COCl2, by the following reaction:

CO(g) + Cl2(g) COCl2(g)

He places 4.00 g of chlorine, Cl2, and an equal molar amount of carbon monoxide, CO, into a 10.00 L reaction vessel at 395 °C. After the reaction comes to equilibrium, he adds another 4.00 g of chlorine to the vessel in order to push the reaction to the right to get more product. What is the partial pressure of phosgene when the reaction again comes to equilibrium? Kc = 1.23E+3.

A chemist wanes to prepare shosgene. coch, by the tolawing retcoon He places 4 00g of chiorine, Ch and as oqual malar amcunt of carbon deide, Co, into a tO,ooL eeactios vessel at 39s'c er the reaction comes to equlbrum, he adds anoTer 400 gof choine to the wesselin onder to push the reactien to the product to gst mare phoigone whiat is the partial pressure al phesgese when the reaction again con to equilirim? 1.23

Explanation / Answer

moles of chlorinde initiallly= mass of chlorine/molecular weight= 4/71=0.056

moles of CO= 0.056

Volume of vessel = 10L,   temperature = 395 deg.c =668,15K

Concentrations Initially= 0.056/10 =0.0056M each of CO and Cl2

let x = drop in concentration of CO and Cl2 to reach equilibrium

                          x/(0.056-x)2= 1.23*1000

x when solved give x =2.6*10-5

Concentration at equilibrium

CO= 0.0056-2.6*10-5,=0.005574, Cl2= 0.0056-2.6*10-5 =0.005574, CoCl2= 2.6*10-5M

when 4gms of Chlorine is added, its concentration Cl2 = 0.0056+0.005574=0.011174M

CO= 0.005574

CO+Cl2-----------> CoCl2

Initially CO= 0.005574   Cl2= 0.011174 CoCl2=2.6*10-5

let x= drop in concentratino of CO

hence

at Equilibrium , CO= 0.005574-x , Cl2= 0.011174-x and CoCl2= 2.6*10-5+xM

Kc= (2.6*10-5+x)/ (0.005574-x)* (0.011174-x)

when solved using solver x= 492.9*10-5M

total concentration of phosegene= 2.6*10-5+492.9*10-5

=10-5(495.5)

Partial pressure of phosegene= Concentration * R * T= 495.5*10-5*0.0821*(395+273.15) =0.27 atm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote