The Nernst equation is the one of the most important equations in electrochemist
ID: 990705 • Letter: T
Question
The Nernst equation is the one of the most important equations in electrochemistry. At standard temperature, 25 C or 298 K, the equation has the form E=E(0.0591n)logQ where E is the standard reduction potential for the reaction in volts and Q is the reaction quotient. The reaction quotient has the usual form Q=[products]x[reactants]y A table of standard reduction potentials gives the voltage at standard conditions, 1.00 M for all solutions and 1.00 atm for all gases. The Nernst equation allows for the calculation of the cell potential E at other conditions of concentration and pressure. Using the reaction and the E given below 2Co^3+(aq)+2Cl^(aq)2Co^2+(aq)+Cl2(g) E=0.46 V what is the cell potential at 25 C if the concentrations are [Co^3+]= 0.766 M , [Co^2+]= 0.649 M , and [Cl^]= 0.145 M and the pressure of Cl2 is PCl2= 2.10 atm ?
Explanation / Answer
Given reaction is
2Co3+(aq) + 2Cl(aq) 2Co2+(aq) + Cl2(g) E = 0.46 V
no of electrons involved , n =2
[Co^3+] = 0.766 M , [Co^2+] = 0.649 M , and [Cl^] = 0.145 M
and the pressure of Cl2 is PCl2 = 2.10 atm
Hence,
E = E(0.0591/n) log Q
= E(0.0591/n) log [Co2+]2 PCl2/ [Co3+]2 [Cl-]2
= 0.46 V - (0.0591/2) log {[0.649 M]2 (2.1 atm) / [0.766 M]2 [0.145 M]2}
= + 0.405 V
E = + 0.405 V
Therefore,
E = + 0.405 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.