Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Copper has a density of 8.92 g/cm^3 at 20.0 degrees C and 8.83 g/cm^3 at 100 deg

ID: 994200 • Letter: C

Question

Copper has a density of 8.92 g/cm^3 at 20.0 degrees C and 8.83 g/cm^3 at 100 degrees C Calculate the change in volume in cm^3 that occurs when a 10.0 cm^3 piece of copper is heated from 20.0 degrees C to100.0 degrees C
2. A 3.00 L sample off helium at 0.00 degrees C and 1.00 atm is compressed into a 0.50 L of cylinder. What pressure in atm will the gas exert in the cylinder at 50 degrees C? Copper has a density of 8.92 g/cm^3 at 20.0 degrees C and 8.83 g/cm^3 at 100 degrees C Calculate the change in volume in cm^3 that occurs when a 10.0 cm^3 piece of copper is heated from 20.0 degrees C to100.0 degrees C
2. A 3.00 L sample off helium at 0.00 degrees C and 1.00 atm is compressed into a 0.50 L of cylinder. What pressure in atm will the gas exert in the cylinder at 50 degrees C?
2. A 3.00 L sample off helium at 0.00 degrees C and 1.00 atm is compressed into a 0.50 L of cylinder. What pressure in atm will the gas exert in the cylinder at 50 degrees C?

Explanation / Answer

# 1)

At 20 degrre C, mass of the piece at 100 degree C = density x volume = 8.92 x 10 = 89.2 g

At 100 degree C volume of the piece = 89.2 g / 8.83 g/cc = 10.10 cm^3

change in the volume = 10.10 - 10.0 = 0.1 cm^3

2)

P1V1 / T1 = P2V2/T2

1.00 x 3.00 / 272 = P2 x 0.50 / 323

=> P2 = 3.55 atm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote