Copper has a resistivity of Q_c = 1.72 times 10^-8 ohm middot m. An extension co
ID: 1528964 • Letter: C
Question
Copper has a resistivity of Q_c = 1.72 times 10^-8 ohm middot m. An extension cord made of copper is connected to a DC electric motor which requires a current of at least I_min = 13 A in order to operate. The cord is connected to a V = 166 V source. Input an expression for the maximum ratio of length to cross-sectional area, gamma, the cord can have if the motor is to operate. gamma max = What is the ratio numerically in 1/m? Experimentally, it is found that the maximum length the cord can be is = 30 m. What is the wire's maximum diameter,Explanation / Answer
According to ohms law V=IR =ipl/a
a=ipl/v =105*1072*10^-8*1/1.66 =1.55m^2
r=1/1.55 =0.645 m^-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.