Calculate the cell potential for the following reaction as written at 25.00 °C,
ID: 1000251 • Letter: C
Question
Calculate the cell potential for the following reaction as written at 25.00 °C, given that [Mg2 ] = 0.886 M and [Fe2 ] = 0.0160 M. Standard reduction potentials can be found here.
https://sites.google.com/site/chempendix/potentials
last chance, please be right
Question 4 of 12 Incorrect Incorrect Mapoob Map ddo sapling learning Calculate the cell potential for the following reaction as written at 25.00 , given that [Mg21 = 0.886 M and [Fe21 0.0160 M. Standard reduction potentials can be found here. Mg(s)+Fe2+(aq) Mg2+(aq)+ Fe(s) Number E= 1.8016 | VExplanation / Answer
Mg2+(aq) + 2e- -> Mg(s) Eo= -2.38V reversing the reaction Mg (s) ---> Mg+2 +2e- Eo=2.38V (1)
Fe2+(aq) + 2e- -> Fe(s) Eo= -0.41V (2)
Addiing Eq.1 and 2 gives the required equation Mg+Fe+2---> Mg+2 +Fe, Eo= 2.38-0.41=1.97 V
E= Eo-0.0591/2 * logQ
Q= [Mg+2]/[Fe+2] =0.886/0.016=55.375, logQ= 1.74
E= 1.97-0.0591/2*1.74=1.92 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.