Calculate the atomic mass of neon (Ne) which is composed of three naturally occu
ID: 780894 • Letter: C
Question
Calculate the atomic mass of neon (Ne) which is composed of three naturally occurring isotopes with the following natural abundances and masses:
a) 90.51% Ne - 20 (mass = 19.992 amu) b) 0.27% Ne - 21 (mass = 20.993 amu) c) 9.22% Ne - 22 (mass = 21.991 amu) Show your work.
8. Essay (1 points) 1.0000000000 Moles
How many moles of carbon are there in a diamond weighing 2.11 grams? Show your work.
9. Essay (1 points) 1.0000000000 Isotopes
Determine the number of protons, neutrons and electrons in each of the following:
Protons Neutrons Electrons
a) 23Na+
b) 81Br-
c) 16O2-
10. Essay (1 points) 1.0000000000 Electron Configurations
How many valence electrons are in each of the following elements?
B
Si
Ca
F
Ar
Explanation / Answer
a) atomic mass = (90.51*19.922 + 0.27 * 20.993 + 9.22*21.991 ) / 100
so.. atomic mass = 20.1156535 amu
8 molar mass of carbon = 12 grams ..
as diamond is composed entirely of carbon atom..
so number of moles = 2.11/12 = 0.175833 moles
9)
Na+ : protons 11 neutrons 12 electrons 10
Br : protons 35 neutrons 46 electrons 36
O2 - : protons 8 neutons 8 electron 10
10)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.