What is the number of magnesium atoms that equal a mass of 24 31 amu ? select on
ID: 1009344 • Letter: W
Question
What is the number of magnesium atoms that equal a mass of 24 31 amu ? select one: 1 12 24 6.02 times 10^23 none of the above which of the following represents 1 mole of hydrazine gas, N_2H_4? select one: 6.02 times 10^22 hydrazine gas molecules 22.4 mL hydrazine gas at STP 32.06 amu hydrazine gas all of the above none of the above lysine is used as a topical medical skin creme. What is the molecular formula of lysine if the empirical formula is C_3H_7NO, and the approximate molar mass is 146 g/mol select one: C6H14NO2 C6H14N2O2 CHNO C3H7NO2 C3H7NO how many mole of carton will react enough oxygen to produce 4 mole of carbon monoxide? C + O2 = CO select one: 1 2 3 4 none of the aboveExplanation / Answer
1. a.1
2. e.none of the above
3. n = 146/(3*12+7+14+16) = 2
molecular formula = 2*(C3H7NO) = C6H14N2O2
answer: b
4. d ( 1 mol C = 1 mol CO)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.