Calculate the change in pH that occurs when 1.00 mmol of a strong acid is added
ID: 1015611 • Letter: C
Question
Calculate the change in pH that occurs when 1.00 mmol of a strong acid is added to 100 mL of the solutions listed below. (This problem requires values in your textbook's specific appendices, which you can access through the OWLv2 MindTap Reader. You should not use the OWLv2 References' Tables to answer this question as the values will not match.) H_2O Change in pH = 0.0510 M HCL Change in pH = 0.0510 M NaOH Change in pH = 0.0510 M CH_3COOH Change in pH = 0.0510 M CH_3COONa. Change in pH = 0.0510 M CH_3COOH + 0.0510MCH_3COONa Change in pH = 0.510 M CH_3COOH + 0.510 M CH_3COONa. Change in pH =Explanation / Answer
Moles of strong acid = 1mmol=1*10-3 moles
when acid is added , concentration of acid in 100ml =1*10-3/100=10-5
pH= -log (1*10-5)= 5
Change in pH= 7-5 =2
b)
NaOH is strong acid and ionizes completely
Hence [OH-] =0.051
pOH= -log (0.051)=1.3, pH= 14-pOH= 14-1.3= 12.7
Moles of NaOH in 100ml =0.051*100/1000 =0.0051
Moles of acid = 1*10-3 moles=0.001
Assuming the acid to be monoprotic acid, the reaction is
NaOH +HA------à NaA + H2O
1 mole of acid requires 1 mole of base
Moles of acid is limiting and excess NaOH=0.0051-0.001 =0.0041
Concentration of NaOH= 0.0041*1000/100 =0.041M
pOH= -log (0.0041)= 2.4, pH= 14-2.4= 11.6
Change in pH= 12.7-11.6= 1.1
c)Acetic acid is weak acid. Its ionization is represented as
CH3COOH-------à CH3COO- +H+
Ka= [CH3COO-] [H+]/ [CH3COOH]
Let x= [H+] = [CH3COO-]
Ka= x2/ (0.051-x)= 1.8*10-5
when solved using excel, x=0.00095
pH= 3.02
When 1*10-3 mmmol of acid is added, total moles of H+
1*10-3+0.00095=0.00195
Concentration of [H+] =0.00195*1000/100 = 0.0195M
pH= -log(0.0195)= 1.71
change in pH= 1.71-3.02= -1.31
d) CH3COO-+ H2O ------CH3COOH+OH-
Kb =10-14/Ka. For acetic acid Ka= 1.8*10-5
Kb= 10-14/1.8*10-5 =5.56*10-10
Kb= x2/ (0.051-x), where x =[OH-]
When solved using excel, [OH-] =0.000529
Concentration of acetic acid formed = 0.000529
pOH= -log (0.000529)=3.27
pH= 14-3.27= 10.73
when HCl is added
HCl reacts with CH3COONa as per the following equation
CH3COONa +HCl------à CH3COOH+ NaCl
CH3COOH is formed additionally
Moles of HCl =0.001, mole of CH3COONa= 0.051*100/1000 = 0.0051
Moles of CH3COOH is excess and excess by =0.0051-0.001= 0.0041
Concentration of sodium acetate = 0.0041*1000/100 =0.041M
Moles of CH3COOH= 0.001
Concentration of CH3COOH= 0.001*1000/100 +0.000529 =0.010529
pH= pka + log[ CH3COO-]/[CH3COOH]
pKa of acetic acid =4.72
pH= 4.74+ log [ 0.041/0.010529]=5.3
change in pH= 10.73-5.3= 5.23
e)
c)Acetic acid is weak acid. Its ionization is represented as
CH3COOH-------à CH3COO- +H+
Ka= [CH3COO-] [H+]/ [CH3COOH]
Let x= [H+] = [CH3COO-]
Ka= x2/ (0.051-x)= 1.8*10-5
when solved using excel, x=0.00095
pH= 3.02
for a mixture of CH3COOH and acetic acid having same concentration at 0.051M
when HCl is added , moles of HCl =0.001.
CH3COONa+HCl-----à CH3COOH + Nacl
Moles of CH3COOH= 100*0.051/100 =0.0051. HCl moles =0.001 and it is the limiting reactants
Moles of CH3COOH formed= 0.001
Moles of CH3COOH total =0.0041+0.001 =0.0051
Concentration of CH3COOH= 0.0051*1000/100 =0.051
Moles of sodium acetate= 0.0051-0.001= 0.0041
Concentration = 0.041*1000/100=0.041
pH= 4.74 +log (0.041/0.051)=4.64
Change in pH= 4.64-3.02= 1.62
f)0.51 M CH3COOH and 0.51 M CH3COONa
Ka= x2/(0.51-x)= 1.8*10-5
When solved x= 0.003, pH= 2.52
When HCl is added, CH3COONa reacts with HCl to form more CH3COOH
So more CH3COOH is formed and moles formed= 0.001( HCl is limiting
Moles of CH3COONa remaining =0.51*100/1000 -0.001=0.05
Concentration of CH3COONa= 0.05*1000/100 =0.5
Moles of CH3COOH= 0.51*100/1000 + 0.001=0.052
pH= 4.74+log (0.5/0.52)= 4.72
change in pH= 4.72-2.52= 2.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.