Calculate the mass of KHP present using the molarity and volume of NaOH, the mol
ID: 1027984 • Letter: C
Question
Calculate the mass of KHP present using the molarity and volume of NaOH, the molecular weight of KHP, and the balanced chemical equation for the reaction of KHP and NaOH. Use this mass and the mass of your unknown to calculate the % purity of KHP in your unknown.
1.2889 M NaOH used
Trial #1: 2.1936g of unknown and 29.9mL of NaOH used to reach endpoint
Trial #2: 2.2105g of unknown and 28.7mL of NaOH used to reach endpoint
Trial #1: 2.2125g of unknown and 27.9mL of NaOH used to reach endpoint
Trial #1: 2.1885g of unknown and 27.2mL of NaOH used to reach endpoint
Explanation / Answer
Balanced equation:
NaOH(aq) + KHC8H4O4(aq) ====> KNaC8H4O4(aq) + H2O(l)
Reaction type: double replacement
Trial 1
Volume of NaOH = 29.9 ml
Concentration of NaOH = 1.2889 ml
Moles of NaOH = 29.9 x 1.2889 / 1000 = 0.038538 Moles
Moles of KHP = 0.038538 Moles
molar mass of KHP = 204.22 gm/mol
Mass of KHP present = 0.038538 x 204.22 = 7.87 gm
hence 7.87gm of KHP is needed to neutralize 29.9mL of 1.2889 M NaOH. But 2.1936 gm is mentioned. I hope mistake is there. Please correct it.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.