Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the mass of O2 dissolved in the water of a 24.0in X 13.0in X16.0in fis

ID: 480326 • Letter: C

Question

Calculate the mass of O2 dissolved in the water of a 24.0in X 13.0in X16.0in fish tank when it is saturated with air at 728 Torr and 25.0 Celsius.
1.00in = 2.54cm 1.00cm^3 = 1.00mL Fraction of O2 in the air = 0.209 K of O2 in water at 25 Celsius= 1.32 X 10^(-3) M/atm Calculate the mass of O2 dissolved in the water of a 24.0in X 13.0in X16.0in fish tank when it is saturated with air at 728 Torr and 25.0 Celsius.
1.00in = 2.54cm 1.00cm^3 = 1.00mL Fraction of O2 in the air = 0.209 K of O2 in water at 25 Celsius= 1.32 X 10^(-3) M/atm
1.00in = 2.54cm 1.00cm^3 = 1.00mL Fraction of O2 in the air = 0.209 K of O2 in water at 25 Celsius= 1.32 X 10^(-3) M/atm

Explanation / Answer

Volume of Fish tank = 24 in x 13 in x 16 in = 60.96 cm x 33.02 cm x 40.64 cm

= 81,804.2235 cm3 = 81,804.2235 ml = 81.804 L

But 728 torr = 0.957895 atm

C = k*P

P = P°*X

=> C = P°*X*k = 0.957895atm * 0.209 * 1.3*10^-3M/atm = 2.6*10-4M

2.06*10-4M * 81.804L = 168.5*10-4mol = 0.01685mol = 16.85 mmol

16.85 mmol(O2) = 16.85mmol * 32mg/mmol = 539.2mg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote