Calculate the mass of a solid gold rectangular bar that has dimensions =5.00 cm
ID: 1475245 • Letter: C
Question
Calculate the mass of a solid gold rectangular bar that has dimensions =5.00 cm Times 15.0 cm Times 30.0 cm. The four tires of an automobile are inflated to a gauge pressure of 1.7 Times 10^5 Pa. Each tire has an area of 0.022 m^2 in contact with the ground. Determine the weight of the automobile. A collapsible plastic bag (figure below) contains a glucose solution. If the average gauge pressure in the vein is 1.38 times 10^3 Pa, what must be the minimum height h of the bag in order glucose into the vein? Assume the specific gravity of the solution is 1.03.Explanation / Answer
1. mass =density *volume =19.3*103*(5*15*30*10-6)=43.425 Kg
2. weight = 4*gauge pressure *area=4*1.7*105*0.022=1.496*104N
3. gauge pressure =density *g*h
h= gauge pressure /density *g =1.38*103/1.03*103*9.8 =0.137 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.