Calculate the magnitude of the B -field at \'p\'. 1.13 A very long straight wire
ID: 1263725 • Letter: C
Question
Calculate the magnitude of the B-field at 'p'.
1.13
Explanation / Answer
The wire is at (9, 9) and P is at (7, 4).
Thus, the distance between them, by the distance formula is
r = SQRT( (x1 - x2)^2 + (y1 - y2)^2 ) = 5.385 cm
Thus, the x component is
Bx = B(y2 - y1) / r
= 1.13E-4 (4 - 9)/5.385 T
= -1.05*10^-4 T [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.