A chemistry graduate student is studying the rate of this reaction: 2SO3(g)=2SO2
ID: 1029484 • Letter: A
Question
A chemistry graduate student is studying the rate of this reaction: 2SO3(g)=2SO2(g)+O2(g)Please make both answers clear to read for part 1 and 2 Units for part 2 should be M^-1s^-1 A chemistry graduate student is studying the rate of this reaction: 2 so, (g) 2SO2 (g) + O2 (g) He fills a reaction vessel with SO3 and measures its concentration as the reaction proceeds: time (milliseconds) SO 0 0.200 M 10. 0.137 M 20. 0.0943 M 30. 0.0648 M 40 0.0445 M Use this data to answer the following questions. Write the rate law for this reaction. rate= k .0 Calculate the value of the rate constant k. Round your answer to 2 significant digits. Also be sure your answer has the correct unit symbol
Explanation / Answer
by checking first order rate constant with the given data all times got first order rate constant is constant
rate law = k [SO3]
k = 1/ t * ln [Ao / At]
Ao = iniitila concentration
At = concentration after some time
k = 1/ 10 * ln (0.2 / 0.137)
k = 0.038 ms-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.