QUESTION 5 In this experiment you will dilute a known concentration of a coloure
ID: 1029630 • Letter: Q
Question
QUESTION 5 In this experiment you will dilute a known concentration of a coloured sample in order to be able to measure its absorbance A 50 ml coloured solution is made with a concentration of 0.016 mol L:1.3 m of this stock solution is then diluted to 50 mL, what is the millimolar (mmoIL, concentration o: the dilute sample solution? Untounded value Rounded value Concentration of stock coloured solution(mol L-1) 0.016 Concentration of compound in diluted solution (mol L'1) Concentration of compound in diluted solution (mmol LExplanation / Answer
5)
Unrounded
Rounded
Concentration of stock colored solution (mol/L)
0.016
Concentration of compound in diluted stock solution (mol/L)
Use the dilution equation
C1*V1 = C2*V2
Where C1 = 0.016 mol/L; V1 = 3 mL and V2 = 50 mL.
Plug in values and obtain
(0.016 mol.L-1)*(3 mL) = C2*(50 mL)
====> C2 = (0.016 mol.L-1)*(3 mL)/(50 mL) = 0.00096 mol.L-1
9.6*10-4 mol.L-1
Concentration of compound in diluted stock solution (mmol.L-1)
(concentration of compound in diluted stock solution in mol.L-1)*(1000 mmole/1 mole) = (0.00096 mol.L-1)*(1000 mmole/1 mole) = 0.96 mmol.L-1
0.96 mmol.L-1
The value of the extinction co-efficient is required.
Unrounded
Rounded
Concentration of stock colored solution (mol/L)
0.016
Concentration of compound in diluted stock solution (mol/L)
Use the dilution equation
C1*V1 = C2*V2
Where C1 = 0.016 mol/L; V1 = 3 mL and V2 = 50 mL.
Plug in values and obtain
(0.016 mol.L-1)*(3 mL) = C2*(50 mL)
====> C2 = (0.016 mol.L-1)*(3 mL)/(50 mL) = 0.00096 mol.L-1
9.6*10-4 mol.L-1
Concentration of compound in diluted stock solution (mmol.L-1)
(concentration of compound in diluted stock solution in mol.L-1)*(1000 mmole/1 mole) = (0.00096 mol.L-1)*(1000 mmole/1 mole) = 0.96 mmol.L-1
0.96 mmol.L-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.