Consider the first-order conversion of reactant A to product B. If k 1 is equal
ID: 1035495 • Letter: C
Question
Consider the first-order conversion of reactant A to product B. If k1 is equal to 0.013 s-1, and if k2 is equal to 0.003 s-1, then what will be the velocity of the forward reaction (vf) when equilibrium is reached? Recall that vf (at equilibrium) is equal to k1 times the equilibrium concentration of reactant A. Also, assume that the initial concentration of A, is 0.99 M. Report your answer in terms of millimolar concentration (mM) per second to the nearest tenth. Thought question: what will be the value of velocity of the reverse reaction (vr) when equilibrium is reached?
Explanation / Answer
For forward reaction, k1 = 0.013 s-1
For backward reaction, k2 = 0.003 s-1
so Keq = K1 / K2 = 0.013 / 0.003 = 4.33
A ---> B
Initial concentration 0.99 0
Change -x +x
equilibrium 0.99-x x
Keq = [B] / [A] = x / 0.99-x = 4.33
4.28 - 4.33x = x
x = 0.797
We will use integrated rate law expression for first order
t = 1/K ln (A0 / At)
A0= 0.99
At = 0.797
K = 0.013
t = 1/0.013 ln(0.99/0.797) = 16.68 seconds
So velocity = change in concentration / time = (0.99-0.797)/16.68 = 0.0115 M / second
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.