Consider the first-order reaction described by the equation At a certain tempera
ID: 979957 • Letter: C
Question
Consider the first-order reaction described by the equation At a certain temperature, the rate constant for this reaction is 5.22 x 10^-4 s^-1. Calculate the half-life of cyclopropane at this temperature. Given an initial cyclopropane concentration of 0.00290 M, calculate the concentration of cyclopropane that remains after 2.20 hours. Incorrect. The integrated rate equation for a first-order reaction is where [A] is the concentration at time t, [A] o is the initial concentration, and k is the rate constant.Explanation / Answer
k = 5.22 x 10^-5 s-1
It is a first order reaction,
t1/2 = 0.693/k = 0.693/5.22 x 10^-4 = 1327.59 s
For a first order reaction,
ln[A] = ln[Ao] - kt
with,
[Ao] = 0.00290 M
t = 2.20 h = 2.20 x 60 x 60 = 7920 s
[A] = concentration after 2.2 hrs
we get,
ln[A] = ln(0.0029) - 5.22 x 10^-4 x 7920
[A] = 4.64 x 10^-5 M remaining
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.