Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong b.. An analytical chemi
ID: 1035572 • Letter: C
Question
Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong b.. An analytical chemist is trating 137.1 ml of a 0.7800 M solution of formic acda (H,CO) with a 0,5500 Mt solution of KOH. The pk, of formic acd is 3.74 Calculate the pt of the acid solution after the chemist has added 212.7 ml of the KOH solution to it. Note for advanced students: you may assume the final volume equals the initial volume of the solution plus the volume of KOH solution added Round your answer to 2 decimal places. olo pH ExplanationExplanation / Answer
Ans. 137.1 mL of 0.7800 M solution of formic acid = 107 mMol
and 212.7 mL of 0.5500 M solution of KOH = 117 mMol
The rection will give potassium formate (107 mmol) and excess KOH
and mMol of KOH remaining = 117-107 = 10 mMol
total volume of solution 349.8 mL.
molarity of KOH = 10/349.8 = 0.0285 M = [OH-]
now pOH?=?log[OH?]= -log (0.0285) = 1.545
pH + pOH = 14
pH = 14 - 1.545
=12.45
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.