89% GTue Nov 15 1:09 AM - OWLv2 I Online teaching and learning resource from Cen
ID: 1055952 • Letter: 8
Question
89% GTue Nov 15 1:09 AM - OWLv2 I Online teaching and learning resource from Cengage Learning Bing Google OWLv2 I As a system increases in volume, it absorts $1.03 of energy in the form of heat from the surroundings. The piston is working against a pressure of 0.598 atm. The final volume of the system is 56.6L. What was the initial volume of the system if the intermal energy of the system decreased by 109.3 37 t absorbsS Volume An emor has been detected in your answer. Check for typos Submit Answer Try Another Version 2 em attempts remaining 15 20 803Explanation / Answer
Q = 51.0 J
U = -109.3 J
U = Q + W
-109.3 = 51.0 + W
W = -160.3 J
= -160.3/101.33 atm-L
= -1.582 atm-L
use:
W = -Pext*(Vf-Vi)
-1.582 atm-L = -0.598 atm * (56.6 - Vi)
Vi = 54.0 L
Answer: 54.0 L
i am allowed to answer only 1 question at a time. Please ask other as different question
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.