89 oints) How urting at 15.00 C liquid water much energy (in kJ) is required to
ID: 704438 • Letter: 8
Question
89 oints) How urting at 15.00 C liquid water much energy (in kJ) is required to eompletely vaporize (turns to stean at many mL. of a 0.500 M solution of sodium phosphate will be required to react with 75.0 mL 7. (6 points) How of a 0.200 M solution of copper(1) nitrate? (9 points) In esch group of substances, pick the one that has the given property. Justify your answer by stating if the factors delermining liquid properties a higher vapor pressure at 25C: CH CH or CH CHF b. higher visconity: CH/CHF or CHiCH OH c. Higher boiling point CCl or CBr.Explanation / Answer
I am solving thef first question, Q6 as per Chegg guidelines, post multiple question to get the remaining answers
Q6)
Energy required = q1 + q2 = Heat required to convert liquid water from 15C to 100C + Heat required to convert liquid water at 100C to steam at 100C
q1 = mass * specific heat capacity of water * (Change in Temperature)
=> 150.0g * 4.184 J/gC * (100-15)
=> 53346 J = 53.346 kJ
Number of moles of H2O = Mass/molar mass = 150/18 = 8.333 moles
Delta H vap of water = 40.7 kJ/mol
q2 = 8.333 mol * 40.7 kJ/mol = 339.16 kJ
Total heat required = 53.346 + 339.16 = 392.51 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.