What is the heat of fusion of chromium (in kJ/mol) if 10.0 of solid chromium abs
ID: 1063301 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
(1) (d)
It is given that,
heat absorbed by 10 g. of Cr = 2.82 * 103 J
Then heat of absorbed by 52 g. (1 mol) of Cr = 52 * 2.82 * 103 / 10 = 14.7 kJ
(2) (a) HBr, it cannot form hydrogen bonding.
(3) (b) Gasoline, due to weak vaderwaal forces among the molecules.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.