What is the heat of reaction (heat of neutralization)? kj/mol Mass of calorimete
ID: 926377 • Letter: W
Question
What is the heat of reaction (heat of neutralization)? kj/mol Mass of calorimeter: 8.322 g
Mass of calorimeter plus inital NaOH: 58.72g
Final mass of calorimeter: 108.3g
Initial temperature of calorimeter: 20.70g
Final temperature of system: 27.60g
Change in temperature and intital NaOH: 6.900 C
Mass of initial 1.0 M NaOH: 50.39g
Mass of 1.0 M HCl added: 49.54g
Initial temperature of added acid: 22.50 C
Change in temperature HCl: 5.100 C
Calorimeter constant: 115.2 J/C (pretty high)
moles of NaOH (or HCl): how to calculate? Would you do grams over molar mass, or molarity times liter to get moles?
Explanation / Answer
mass of NaOh(initial)= 50.39 g
molar mass of NaOH= 40 g.
no. of moles= mass/molar mass= 1.26 moles
initial temperature of system= 20.7 degrees
final= 27.60
change in temp.= 6.9 degree celcius.
q = mtotal x Cg x T
mtotal = mass(NaOH) + mass(HCl) = 50.39 + 49.54 = 99.93 g
Cg = 4.18 JoC-1g-1 (heat capacity of water produced)
T = Tf - Ti = 6.9
q = 99.93 x 4.18 x 6.9= 2882.18 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.