What is the heat of reaction (heat of neutralization)? kj/mol Mass of calorimete
ID: 926382 • Letter: W
Question
What is the heat of reaction (heat of neutralization)? kj/mol Mass of calorimeter: 8.322 g Mass of calorimeter plus inital NaOH: 58.72g Final mass of calorimeter: 108.3g Initial temperature of calorimeter: 20.70g Final temperature of system: 27.60g Change in temperature and intital NaOH: 6.900 C Mass of initial 1.0 M NaOH: 50.39g Mass of 1.0 M HCl added: 49.54g Initial temperature of added acid: 22.50 C Change in temperature HCl: 5.100 C Calorimeter constant: 115.2 J/C (pretty high) moles of NaOH (or HCl): how to calculate? Would you do grams over molar mass, or molarity times liter to get moles?
Explanation / Answer
given
mass of calorimter = 8.322 g
also
mass of calorimeter + NaOH = 58.72 g
so
inital mass of NaOH = (mass of calorimeter + NaOH ) - mass of calorimeter
initial mass of NaOH = 58.72 - 8.322
initial mass of NaOH = 50.398 g
so
moles of NaOH = mass / molar mass
so
moles of NaOH = 50.398 / 40
moles of NaOH = 1.26
now
moles of HCl added = 49.54 / 36.45
moles of HCl added = 1.36
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.