Calculate the entropy change when 2.0 mol of a perfect gas A and 3.0 mol of a pe
ID: 1069382 • Letter: C
Question
Calculate the entropy change when 2.0 mol of a perfect gas A and 3.0 mol of a perfect gas B mix spontaneously. -12 JK^-1 -8.3 kJ k^-1 +195 JK^-1 +28 JK^-1 The boiling temperature of ethylbenzene is 136 degree C. Use Trouton's rule to estimate the enthalpy of vaporization of ethylbenzene at this temperature. 2.3 kJ mol^-1 4.8 kJ mol^-1 35 kJ mol^-1 12 kJ mol^-1 At 90 degree C, the vapour pressure of 1, 2-dimethylbenzene is 20 kPa and that of 1, 3-dimethylbenzene is 18 kPa. What is the mole fraction of 1, 2-dimethylbenzene in vapour of a liquid mixture that boils at 90 degree C when the pressure is 19 kPa? 0.900 0.500 0.526 0.474Explanation / Answer
Answer (13)
When perfect gases A and B mix, the entropy change is given by eqn delta (S) = -nR (xAlnxA +(xBlnxB ).
If the total number of moles is
n = nA + nB =2.0 mol + 3.0 mol = 5.0 mol
then the mole fraction of A and B are
xA = nA / n = 2.0 mol / 5.0 mol = 0.4
xB = nB / n = 3.0 mol / 5.0 mol = 0.6
thus
delta (S) = -5.0 mol x 8.1345 J K-1 x x { (0.4 ln 0.4) + (0.6 ln 0.6)}
delta (S) = 28 J / K = (d) Answer
Answer (14)
Trounton's rule is valid for many hydrocarbon and states that
delta(H0) (Tb) / Tb = 85 J /K*mol
Thus
delta(H0) (Tb) = 85 x (273.15 + 13)
delta(H0) (Tb) = 35 x 10^2 J / mol
delta(H0) (Tb) = 35 kJ / mol = (c) Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.