How much heat is produced by the complete reaction of 3.45 kg of nitromethane (C
ID: 1073135 • Letter: H
Question
How much heat is produced by the complete reaction of 3.45 kg of nitromethane (CH_3NO_2) by the reaction: 4 CH_3NO_2(l) + 3 O_2(g) rightarrow 4 CO_2(g) + 6 H_2O(l) + 2 N_2(g) delta H_rxn = -2836 kJ 1.60 times 10^5 kJ 6.41 times 10^5 kJ 5.14 times 10^5 kJ 4.01 times l0^4 kJ 1.12 times 10^4 kJ Calculate delta H_rxn for the reaction: CH_4(g) + 4 Cl_2(g) rightarrow CCl_4(g) + 4 HCl(g) Given: C(s) + 2 H_2(g) rightarrow CH_4(g) delta H_1 = -74.6 kJ C(s) + 2 Cl_2(g) rightarrow CCl_4(g) delta H_2 = -95.7 kJ H_2(g) + Cl_2(g) rightarrow 2 HCl(g) delta H_3 = -92.3 kJ -107.3 kJ -301.4 kJ -450.6 kJ -262.6 kJExplanation / Answer
35)
Molar mass of CH3NO2 = 12 + 3 * 1 + 14 + 2 * 16 = 12 + 3 + 28 + 16 = 59 gm/mol
Number of moles of CH3NO2 = Mass/molar mass = 3.45 * 10^(3)/59 = 58.474 moles
Reaction uses 4 moles of CH3NO2, hence the heat produced will be
Heat Produced = 58.474/4 * Heat of Reaction
=> 14.6185 * 2836 kJ
=> 41458.066 kJ
The correct answer is Option D
36)
Given Reaction
C(s) + 2H2(g) ----- CH4(g), Delta H1 = -74.6 kJ
C(s) + 2Cl2(g) ----- CCl4(g), Delta H2 = -95.7 kJ
H2(g) + Cl2(g) ------ 2HCl(g), Delta H3 = -92.3 kJ
Desired Reaction
CH4(g) + 4Cl2(g) -----> CCl4(g) + 4HCl(g)
Multiply reaction 2 by (1) and add to 2 * Reaction 3 we get
C(s) + 4Cl2(g) + 2H2(g) ------ CCl4(g) + 4HCl(g)
Reverse the reaction 1 and add to the reaction to get the reaction
CH4(g) + 4Cl2(g) ----- CCl4(g) + 4HCl(g)
Delta H (rxn) = Delta H2 + 2 * Delta H3 - Delta H1
=> -95.7 + 2(-92.3) + 74.6
=> -205.7 kJ
Correct answer is Option E
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.