What is the osmotic pressure of a 5% sucrose (C12H22O11) solution at 10 degrees
ID: 1074140 • Letter: W
Question
What is the osmotic pressure of a 5% sucrose (C12H22O11) solution at 10 degrees Celsius? The density of the solution is 1.035g/mL. To what height could water be pushed up by this pressure? (The density of Hg is 13.6 g/mL, assume the density of water to be 1 g/mL.) 3. What is the osmotic pressure of a 5% sucrose (C12H2O11) solution at 10 degrees Celsius? The density of the solution is 1.035g/mL. To what height could water be pushed up by this pressure? (the density of Hg is 13.6g/mL, assume the density of water to be 1glmL).Explanation / Answer
Step-1 calculate the molarity of sucrose
Given-
5%solution of sucrose
The density of the solution is 1.035 g/mL
MW of C12H22O11 = 342.2948 g/mol
Solution has a sucrose concentration of 5 %, which means there are 5.0 grams sucrose/100.0 grams of solution.
To get the molarity, convert the above concentration to moles sucrose/Liter solution
5.0 g sucrose/100 x 1.035 g solution/1ml solution x 1000 mL/1L x 1 mol sucrose /342.2948 g sucrose
= 0.151185 mol/L
Step-2
Calculate the osmotic pressure
T= 10 degrees Celsius =283K
R = 0.08206 L-atm/mol-K
O.P. = MRT
Substituting above value in equation-
O.P. = (0.15118 mol/L)(0.08206 L-atm/mol-K)(283 K)
= 3.51085atm
= 3.51atm
Step-3
The height could water be pushed up by this pressure
The density of Hg is 13.6 g/mL
The density of water to be 1 g/mL
O.P. = 3.51 atm x 760 mmHg/1 atm = 2667.6mmHg
O.P. = 2667.6mmHg x 13.6 =36279.36 mmWater
36.28 meters water be pushed up by this pressure
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.