A firm sells its product in a perfectly competitive market where other firms cha
ID: 1197033 • Letter: A
Question
A firm sells its product in a perfectly competitive market where other firms charge a price of $110 per unit. The firm’s total costs are C(Q) = 70 + 14Q + 2Q2
a. How much output should the firm produce in the short run?
b. What price should the firm charge in the short run?
c. What are the firm’s short-run profits?
d. What adjustments should be anticipated in the long run?
Explanation / Answer
a)
firm will produce where P=MC
110 =dTC/dQ
110 = 14+4Q
4Q= 110-14
Q=96/4 = 24
output should the firm produce in the short run=24
b) as firm is price taker in perfectly competitive market , firm will charge the market price prevailing
P=110
c)
profits= P*Q- TC
=110*24 -(70+(14*24)+2*(24)2)= 1082
d) Entry will occur until economic profits shrink to zero.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.