A firm sells its product in a perfectly competitive market where other firms cha
ID: 1199249 • Letter: A
Question
A firm sells its product in a perfectly competitive market where other firms charge a price of $90 per unit. The firm’s total costs are C(Q) = 60 + 14Q + 2Q2.
a. How much output should the firm produce in the short run?
units
b. What price should the firm charge in the short run?
$
c. What are the firm’s short-run profits?
$
d. What adjustments should be anticipated in the long run?
Explanation / Answer
a) Set P=MC
90=60+14Q-4Q
90-60$= 10Q
30/10=Q
Q= 3$
b) $30
c) R= $90*3= $270
cost are C= 60+14(3)-2(3)2
C= 84
profits rae 270-84= $186
d) Entry will occur untill economic profits shrink to zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.