Assume that a hypothetical economy with an MPC of 0.9 is experiencing severe rec
ID: 1227136 • Letter: A
Question
Assume that a hypothetical economy with an MPC of 0.9 is experiencing severe recession. Instructions: In part a. round your answers to 2 decimal places. Enter positive numbers. In part b, enter your answers as whole numbers. By how much would government spending have to rise to shift the aggregate demand curve rightward by $40 billion? $ billion. How largo a tax cut would be needed to achieve the same increase in aggregate demand? Determine one possible combination of government spending increases and tax increases that would accomplish the same goal without changing the amount of outstanding debt.Explanation / Answer
A.
MPC = .9
Thus,
Multiplier = 1/ (1-MPC) = 1/(1-.9) = 1/.1 = 10
Thus, to increase the aggregate demand by $40 Billion,
Increase in Government spending = 40 / multiplier = 40/10
Increase in Government spending = $4 Billion
Tax multiplier = MPC*(1/(1-MPC) = .9*10 = 9
Thus,
Size of the tax cut = 40/9
Size of the tax cut = $4.45 Billion
B.
Let,
Increase in government spending = G
Increase in Tax = T
Then,
(G - .9T)*M = 40 -----------------(1)
If Government spending = $8 Billion
(8 – 4)/.9 = T
T = increase in taxes = $4.44 Billion
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.