A travel company has hired a management consulting company to analyze demand in
ID: 1248568 • Letter: A
Question
A travel company has hired a management consulting company to analyze demand in 26 regional markets for one of its major products: a guided tour to a particular country. The equation for the quantity demanded isQ = 1500 – 4p + 5A + 10I + 3Px
Where Q = amount of the product demanded
P = Price of the product in dollars
A = advertising expenditure in dollars
I = Income in dollars
Px = price of other travel products that are provided by a competing travel company.
a. Determine the demand curve for this product using the following data.
P = $400, A = $20,000, I = $15,000, Px = $500
b. Suppose people’s income drops to $10,000. How much would this firm have to increase its advertising in order to counteract the drop in income?
Explanation / Answer
a)
Q for the given data
= 1500 -4*400 + 5*20000 + 10*15000 +3*500
= 251400 (qty) (ANSWER)
b)
for I = $ 10000 and advt. = A ($),
Q = 251400 = 1500 -4*400 + 5*A + 10*10000 +3*500
=> A = 30000 ($) (ANWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.