With current technology, suppose a firm is producing 800 loaves of banana bread
ID: 1255674 • Letter: W
Question
With current technology, suppose a firm is producing 800 loaves of banana bread daily. Also assume that the least-cost combination of resources in producing those loaves is 6 units of labor, 5 units of land, 4 units of capital, and 2 units of entrepreneurial ability, selling at prices of $40, $60, $60, and $20 per unit, respectively.
If the firm can sell these 800 units at $1 per unit, will it continue to produce banana bread?
(Click to select)NoYes
What is the firm's total revenue?
$
What is the firm's total cost?
$
What is the firm's profit or loss?
Instructions: Enter a profit as a positive number and a loss as a negative number; include a negative sign (-) if necessary.
$
Explanation / Answer
Revenue = 800*1 = $800
cost = 40*6+60*5+60*4+20*2=$820
profit or loss = 800-820 = -$20
loss of $20
since they are making a loss they will not continue to produce
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.